تبلیغات
اصفهان نما - موزه های اصفهان
پیش شماره های اصفهان
تقویم نمایشگاه اصفهان
14 مکان محبوب توریست ها
اصفهان شهر موزه‌ای زنده و پویا که در هر گذرش که پا می‌گذاریم، آثاری به قدمت تاریخ و تمدن ایران اسلامی در آن قابل مشاهده است، آثاری که به دست هنرمندان و صنعتگران در طول تاریخ خلق شده است و برخی از این آثار به دلیل ارزش تاریخی خود در موزه‌ها نگه‌داری می‌شوند.در طول تاریخ، انسان‌هایی باهمت بلند اقدام به جمع‌آوری آثار به‌جامانده از تمدن بزرگ و کهن این سرزمین کرده و در نگهداری مواریث ایران و اسلام، به‌ویژه در عرصه فرهنگ و هنر نقش برجسته‌ای داشته‌اند و بی‌تردید موزه‌ها همانند کتاب تاریخ، هویت و فرهنگ گذشتگان را به علاقه‌مندان خود می‌آموزد، هویتی که در میان نقش و نگار سفال‌‌ها، سکه‌ها، کاشی‌ها، فرش‌ها و مصنوعات ساخت دست بشر به‌خوبی هویدا است.
 دراین مطلب برآن شدیم تا برخی از موزه های این شهر را که جای جایش به نوعی موزه و می توان در هر جایش برگی از تاریخ را به نظاره نشست به شما معرفی نماییم.


موزه چهلستون:
اشیاء نمایش داده شده در موزه از نوع باستان شناسی و مردم شناسی است و نسخ خطی، نگارگری و ظروف کاربردی و تزیینی متعلق به دوران اسلامی در آن دیده می شود. در برخی اوقات سال، نمایشگاه های دوره ای نیز به مناسبتهای مختلف در آن برگزار می‌گردد.
این موزه در میان موزه های ایران مقام دوم را از نظر قدمت دارد و  نخستین رتبه را کاخ گلستان تهران به خود اختصاص داده است.
ایام بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری
ساعات بازدید: بهار: ۸:۳۰ الی ۱۹ | تابستان: ۸:۳۰ الی ۱۳:۳۰ و ۱۵:۳۰ الی ۲۰ | مهر،آبان، آذر، دی:۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰ | بهمن و اسفند: ۸:۳۰ الی ۱۸:۳۰
هزینه بازدید از کاخ و باغ مجموعه : ۳۰۰۰ تومان – برای گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان
آدرس: خیابان استانداری
شماره تماس:  03132220181

موزه چهبستون،موزه،اماکن تاریخی،آثار تاریخی اصفهان

موزه کلیسا وانک:
بخش موزه در شمال محراب کلیسای وانک قرار دارد و ساخت آن به سال ۱۳۵۰ هجری شمسی باز می گردد و می توان آن را از پیشگامان موزه داری در تاریخ ایران به شمار آورد.این موزه در دو طبقه احداث شده و دارای دو تالار با ویترین های ثابت و سیار می باشد و حدود ۸۵۰ شی از سده های شانزدهم تا بیستم میلادی در آن به نمایش گذاشته شده اند.
 بخش های مختلف این موزه عبارتند از:
۱- كتاب ها و نسخه های خطی
از جمله آثار بسیار نفیس موزه مجموعهٔ نسخه های خطی آن است كه حدود ۷۱۰ جلد كتاب خطی را شامل می شود. حدود دویست جلد از این آثار تورات، انجیل مقدس و كتاب های مذهبی است.
الف) غرفهٔ نسخه های متعلق به جلفای اصفهان.
ب) غرفهٔ نسخه های مربوط به كتاب هایی كه در كلیساهای ارمنستان غربی نوشته شده اند و امروزه از اكثر آنها اثری بر جای نمانده است.
بیشتر این كتاب ها دارای موضوعات مذهبی اند و از كتاب مقدس انجیل اقتباس شده اند. برخی از آن ها نیز مربوط به اصول و مبانی دینی و اخلاقی هستند. نقاشی ها، تذهیب های كامل و مینیاتورهای متعدد با زنده ترین رنگ ها هنر نقاشان ارمنی را به نمایش می گذارند. قدیمی ترین و جالب ترین نسخه های خطی این مجموعه عبارت اند از انجیلی متعلق به قرن دهم میلادی نوشته شده بر روی پوست و دیگری قرآنی ترجمه شده به زبان ارمنی متعلق به قرن هجدهم میلادی. مركز اسناد و نسخه های خطی كلیسای وانك به سبب تعدد و تنوع كتاب ها یكی از غنی ترین مخازن ارمنیان در دنیا به شمار می رود.
۲- تابلوهای گچ بری و نقاشی
نمونه هایی از تابلوهای گچ بری به جا مانده از كاخ های صفوی از دیگر اشیاء گران بهای این موزه اند كه حتی در موزهٔ ایران هم كمتر اثری از آنها می توان یافت.
تابلوهای نقاشی موزه نیز مجموعه ای ارزنده از آثار هنری نقاشان اروپایی و ارمنی هستند. از آثار منحصر به فرد این موزه سیاه قلمی است از چهرهٔ حضرت ابراهیم منسوب به رامبراند.
۳- آثار فلزی
 بخش عمدهٔ این آثار مربوط به اشیای مورد استفاده در مراسم مذهبی كلیسا هستند.
۴- منسوجات (دست بافته ها و رودوزی های سنتی)
به جرأت می توان گفت نظیر این اشیاء را، كه از افتخارات هنرهای تزینی خاص ارمنیان به شمار می روند، در هیچ یك از موزه های ایران نمی توان یافت. لباس های روحانیان با انواع پارچه های زری و ترمه با دوخت های سنتی، كه متأسفانه اكثر آن ها امروزه منسوخ شده اند، چشم بازدیدكنندگان را خیره می سازند. لباس های محلی ارمنیان جلفا نیز از زیباترین و بارزترین مشخصه های فرهنگی و اجتماعی آنان و همچنین نشان دهندهٔ تحولات تاریخی و فرهنگی اند.
۵- ظروف چینی و سفالی
۶- آثار چوبی
این بخش شامل انواع ساعت، مبلمان، شمعدان، جعبه، صلیب، تابلوهای منبت كاری و… است كه برجسته ترین این آثار سازها هستند. این بخش توجه اكثر افرادی را كه با موسیقی آشنایی دارند به خود جلب می كند. تار ساخت یحیی خان (هوهانس آبكاریان)، تارساز معروف جلفا، تار ساخت مِلكُن خان جلفایی و چوگور متعلق به مانوك مانوكیان در این بخش قرار دارند.
۷- فرمان ها
۸- غرفهٔ صنعت چاپ
نخستین كتاب هایی كه در ایران به چاپ رسید به كوشش و همت جلفایی ها بود. اولین چاپخانهٔ ایران را پیشوای مذهبی كلیسای وانك،خاچاطور وارتاپد گِساراتسی و شاگردان ویدر كلیسای وانك دایر كردند. آنان خود ماشین، كاغذ و مركب چاپ حروف را طراحی كردند و ساختند و در۱۶۳۸ م/۱۰۱۷ هـ ش نخستین كتاب خود را با مضمون و شرح حال پدران روحانی به نام ساقموس (زبور داوود) در ۵۷۲ صفحه به چاپ رساندند. این كتاب در حال حاضر در آكسفورد انگلستان نگهداری می شود و نمونهٔ موجود در كلیسای وانك فتوكپی این كتاب است.
۹- غرفۀ یپرم خان
۱۰- غرفهٔ نژادكشی ارمنیان در ۲۴آوریل۱۹۱۵ میلادی
مجموعهٔ این بخش شامل كتاب های منتشر شده دربارهٔ نژادكشی ارمنیان به زبان های مختلف، نمونه هایی از مكاتبات سلاطین عثمانی، نقشهٔ پراكندگی كشتار ارمنیان در شهرهای ارمنستان غربی، تصاویر ویدیویی كشتار وحشیانهٔ ترك های عثمانی و تظاهرات گستردهٔ مردمی روز ۲۴ آوریل در شهرهای ارمنی نشین ایران است.
۱۱- مسكوكات
سكه های موزهٔ كلیسای وانك به سه دستهٔ الف) سكه های قبل از تاریخ؛ ب) سكه های دوران اسلامی و ج) سكه های دوران پادشاهی كیلیكیه تقسیم می شوند كه همگی آنها در دههٔ۱۹۷۰م به موزه اهدا شده اند.
۱۲- غرفهٔ جمهوری ارمنستان در ۱۹۱۸ ـ۱۹۲۰ میلادی
ارمنستان پیش از آنكه بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق شود بین سال های۱۹۱۸ ـ ۱۹۲۰ م به استقلال رسید. نمونه هایی از مدارك رسمی دولتی، كه در این تاریخ مورد استفاده بوده اند، در این غرفه به نمایش گذاشته شده است از جمله گذرنامه ها، تمبرها، اسكناس ها، سكه ها و اوراق مربوط به كمك مالی ارمنیان جلفا به دولت تازه تأسیس ارمنستان در آن تاریخ.

دیگر آثار موجود در موزه:
اما معروف ترین چیزی كه در موزهٔ كلیسای وانك نگهداری می شود تار مویی است متعلق به دختری هجده ساله كه واهرام هاكوپیان در۱۹۷۴ م جمله ای از كتاب تورات را به زبان ارمنی با قلمی از جنس الماس بر روی آن نوشته است. این اثر در۱۹۷۵ م به موزه اهدا شده و بازدیدكنندگان می توانند این جمله را با میكروسكوپی كه به همین منظور در محل تعبیه شده است بر روی مو ببینند.

آدرس: چهارراه حكیم نظامی خیابان نظر شرقی كوچه آلفرد كلیسای وانك
تلفن:۲ـ۳۶۲۴۳۴۷۱

موزه،کلیسا وانک،موزه کلیسا وانک،موزه،آثار تاریخی،اماکن تاریخی

موزه هنرهای معاصر:
درگذشته، کاخی باقی مانده از دوره ی صفوی به نام جبه خانه در محل این موزه قرار داشت که در زمان قاجار ویران و ساختمان دارالحکومه به جای آن احداث شد. مسعود میرزا ظل السلطان حاکم اصفهان در آن ساکن بود و از زیرزمین آن به عنوان زندان استفاده می شد.
در سـال ۱۳۷۳ این ساختمان مورد مرمت قرار گرفت و به موزه هنرهای معاصر اختصاص یافت. این موزه حیاط چشم نوازی دارد و ساختمان آن در شــمال و غـرب حیاط به حالت کرسی شکل قرار گرفته است و پایه های بلند، پنجره‌های مشبک و زیرزمینی جلوه ی زیبایی به آن داده اند.
موزه قرآن:
این موزه حاوی قرآن‌های نفیسی است كه بازدید از آن برای علاقه‌مندان رایگان است
از نمونه قرآن‌هایی كه در این موزه هستند قرآنی است كه از اول هر سطر تا آخر قرآن با حرف “الف” یا حرف “واو” شروع می‌شود، بدون این كه تغییر خط به صورت ریز یا درشت‌نویسی صورت گیرد.
قرآنی با ۷۰ ترجمه خارجی در این موزه وجود دارد. همچنین قرآنی با خط “ریحان” كه بعد از ۱۰۰ سال دوباره به این خط كار شده و هر برگ این قرآن با تذهیب متفاوتی تزیین شده است. و نمونه قرآن‌های دیگری كه در دنیا منحصر به فرد است و یك نمونه از آن در موزه قرآن، موزه هنرهای معاصر به نمایش گذاشته شده است.
در این موزه بیش از ۵۵ جلد از نفیس‌ترین قرآن‌های كریم و ارزشمندی از آثار نادقلی نادری اهدا شده است. این قرآن ها با بیش از ۴۰۰ سفر به نقاط مختلف دنیا گردآوری شده است. در این سفرها تحقیقات فراوانی در كتابخانه‌ها و موزه‌های دنیا انجام شده كه در نتیجه این یافته‌ها از ۱۴ جلد قرآن كریم عكس‌برداری انجام شد. قدمت قدیمی‌ترین قرآنی كه در این تحقیقات گردآوری شده است، به دوره عثمانی و صدر اسلام باز می‌گردد
ایام بازدید: همه روزه به جز اعیاد و ایام سوگواری
ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه ۹٫۰۰ الی ۱۳٫۳۰ و ۱۵٫۰۰ الی ۱۸٫۰۰، جمعه ها ۱۵٫۰۰ الی ۱۸٫۰۰
هزینه ی ورودی: ۱۵۰۰ تومان – برای گردشگران خارجی ۱۲۰۰۰ تومان
آدرس: خیابان استانداری
شماره تماس: ۳۲۲۲۹۱۲۱

موزه،موزه هنرهای معاصر،موزه اصفهان،اماکن تاریخی اصفهان

موزه حمام علیقلی آقا-موزه مردم شناسی اصفهان:
حمام علیقلی آقا بخشی از یک مجموعه می باشد که قسمت های دیگری همچون بازار، چهارسوق و مسجد را نیز شامل می شود. بنای حمام ۱۲۰۰ متر‌مربع وسعت دارد و دو قسمت حمام بزرگ و حمام کوچک را در خود جای داده است. هر یک از این قسمت ها از بینه‌های هشت‌گوش و مربع‌شکل، گرمخانه‌ها، خلوت و چال‌حوض تشکیل شده و با تزییناتی از سه دوره ی صفوی، قاجار و چهلوی زینت یافته اند.

ایام بازدید: همه روزه به جز ۲۲ بهمن- ۲۹ اسفند- شهادت امام حسن مجتبی- شهادت امام رضا (ع)- تاسوعا و عاشورا- رحلت رسول اکرم و چهارشنبه آخر ماه
ساعات بازدید: ۸٫۳۰ الی ۱۳٫۳۰ – ۱۴٫۳۰ تا ۱۷٫۰۰ – جمعه ها و اعیاد مذهبی ۹٫۰۰ الی ۱۳٫۰۰
هزینه ی ورود:  2500 تومان
آدرس: خیابان مسجد سید – روبروی خیابان طیب – خیابان آیت الله بید آبادی    
شماره تماس: ۳۳۳۷۵۷۷۹ – ۳۳۳۷۵۷۷۷

موزه حمام غلیقلی اقا،موزه اصفهان،اثارتاریخی اصفهان،موزه مردم شناسی اصفهان

موزه عصارخانه شاهی:
عصارخانه همان کارخانه روغن کشی می باشد و به معنای محلی است که روغنگر از بذرهای مختلف همچون کرچک و کنجد روغن تهیه می کرده است. عصارخانه شاهی ۳۸۰ متر مربع وسعت دارد و اطلاعاتی از تاریخ ساخت آن در دست نیست اما چون بخشی از بازار قیصریه اصفهان است تاریخ احداث آن را به دوره ی شاه عباس صفوی نسبت می دهند.
امروزه در این بنا هشت مجسمه قرار داده شده است تا فرآیند تهیه ی روغن در گذشته به علاقه مندان نشان داده شود.

آدرس:  میدان نقش جهان – ابتدای بازار مخلص

موزه عصار شاهی،موزه اصفهان،موزه اصفهان،اثارتاریخی اصفهان،عصارخانه

موزه موسیقی : 
در یک خیابان سرسبز در محله قدیمی جلفا در اصفهان (مهم‌ترین شهر توریستی ایران)، به دور از میدان نقش جهان و بازار تاریخی معروف اصفهان، موزه جدید موسیقی به شما خوش‌آمد می‌گوید.
این موزه کوچک که در واقع «نامه عاشقانه‌ای به میراث غنی موسیقایی ایران» است، چیزی بیش از چند ساز آویزان از دیوارهاست که در سال 2015 توسط مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی، از موسیقیدانان بومی اصفهان برپا شد که نمایش‌دهنده بیش از 300 نمونه از آلات موسیقی از سراسر ایران است که ظاهر بسیاری از آن‌ها با آنچه در نقاشی‌ و مینیاتورهای قدیمی در محوطه‌های تاریخی اصفهان می‌بینیم تغییری نکرده است.
کمانچه که از آن به‌عنوان پیشگام ابداع ساز ویولن یاد می‌شود و تار که از قرار معلوم الهام‌بخش ساخت ساز گیتار بوده، همراه مجموعه‌ای از طبل و دهل‌های ساخته‌شده از پوست حیوانات، فلوت یا نی، زنگوله‌های شترهای کوچ‌نشینان و یک چنگ زیبا و باشکوه همگی از جمله مواردی هستند که در محفظه‌های نورانی و روی دیوارهای سفید موزه موسیقی اصفهان در معرض دید قرار گرفته‌اند و توضیحاتی به زبان فارسی و انگلیسی برای هر کدام آورده شده و بازدیدکنندگان می‌توانند برخی از این آلات موسیقی را که در مقایسه با سایر آن‌ها ارزش کمتری دارند در دست بگیرند و بنوازند.
بازدید از موزه موسیقی اصفهان با یک اجرای موسیقی کوچک و صمیمی موسیقی سنتی و اشعار فارسی توسط اساتید ایرانی برای هر گروه از توریست‌ها به پایان می‌رسد.

موزه موسیقی،موزه اصفهان،اثار تاریخی اصفهان
این موزه در مدت زمان کمی که از بازگشایی آن گذشته است، موفق به کسب دو جایزه شده که آخرین آن از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) به‌عنوان بهترین موزه خصوصی ایران شد.
این موزه نخستین موزه خصوصی موسیقی در ایران است که دو تالار به نام‌های تالار سازهای ملی و تالار سازهای محلی دارد که مجموعه‌ای بسیار متنوع از سازهای ایرانی را شامل می‌شود.
بخشی از موزه به معرفی بزرگان موسیقی اختصاص دارد که «سرای سرآهنگان» نام گرفته است و در موسیقی سرای موزه، بازدیدکنندگان می توانند از اجرای موسیقی زنده بهره‌مند شوند.
در حالی که فقط چند ماه از شروع فعالیت موزه موسیقی اصفهان می‌گذرد، اما با نظرات و آرای مثبت فراوانی که گردشگران خارجی برای اظهار رضایت و شگفتی از این موزه در وب‌سایت معروف ” Tripadviser” ثبت کرده‌اند، موزه موسیقی اصفهان را به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری اصفهان تبدیل کرده‌اند.

آدرس: اصفهان-جلفا

موزه موسیقی،موزه اصفهان،اثار تاریخی اصفهان


تبلیغات
خبرنامه

اگر از این مطلب خوشتان آمد،رایانامه خود را ثبت کنید و از این پس تمام مطالب اصفهان نما در رایانامه خود دریافت کنید!

کلمات کلیدی موزه ، موزه های اصفهان ، موزه کلیسا وانک ، موزه موسیقی اصفهان ، موزه چهلستون ، آثارتاریخی اصفهان ، اماکن تاریخی اصفهان ،
موضوعات مرتبط
 • راهنمای گردشگران
 • موزه ها
 • ارسال نظر
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  محسن با سلام. موزه سیتی سنترو فراموش کردین. یا حق
  سلام؛
  دوست عزیز هدف از تهیه این چند پست گرداوری گلچینی از بهترین موزه ها،اماكن تفریحی ،اماكن تاریخی و... به گونه ای مختصر و مفید بوده كه گردشگران اصفهان بتوانند در مدت زمان محدود سفر خودشون از این گلچین استفاده كنند
  قطعا اصفهان دارای موزه ها،اماكن تاریخی و.... بیشتری است اما حقیقتا گردشگران با زیاد شدن اماكن نامبرده شده و به دلیل عدم اشنایی با این اماكن در انتخاب دچار سردرگمی می شوند و احساس كردیم گرداوری بهترین ها كمك بیشتری می كند،اما با این حال باتوجه به اینكه تمایل به شناسایی محبوب ترین ها از نگاه مردم و گردشگران بودیم و شما هم جای خالی این موزه را یاداوری كردید به زودی به مطلب اضافه می كنیم،ممنون كه مارا از نظرتون مطلع ساختید
  نظرسنجی
  » به نظر شما کدام پروژه در حال ساخت برای اصفهان مفیدتر است؟